عصر IT

ترجمه کتیبه های بابلی در گوگل گذاشته می شود!!

قرار است طی چند ماه آینده، کتیبه‌های بحرالمیت به سادگی در اختیار همه افراد در سراسر زمین قرار گیرد. دسترسی به آنها به قدری راحت خواهد بود که روی صندلی خانه خود لم بدهید و روی نمایشگر رایانه خود آن‌ها را تمام و کمال ببینید. این ایده تازه گوگل برای دیجیتال کردن گنجینه‌های قدیمی است که نمی‌توان قیمتی برای آن‌ها گذاشت.

به عنوان اولین گام،‌ گوگل می‌خواهد با 30هزار نسخه به جا مانده از بابل باستان شروع کند. این قطعات قدیمی‌ترین نسخه از ده‌ فرمان هستند و  این اولین باری است که تمامی این قطعات عکسبرداری می‌شوند.

قدیمی‌ترین نسخه ده فرمان

شرکت آمریکایی مگاویژن برای عکسبرداری از این گنجینه عظیم، ‌نوعی فناوری عکاسی با وضوح بالا ابداع کرده است. مسئولین این پروژه مدعی شده‌اند که کیفیت عکس‌ها به حدی خوب است که نگاه کردن به آن‌ها درست مانند تماشای اصل گنجینه از فاصله نزدیک خواهد بود. بدین ترتیب،‌ نه تنها همه افراد علاقمند در سراسر دنیا می‌توانند به آسانی به این آثار باارزش دسترسی داشته باشند و آن‌ها را تماشا کنند،‌ که این کتیبه‌ها و طومارهای 2هزار ساله هم بیشتر در امان خواهند ماند، ‌چون دیگر در معرض نور و هوا برای تماشای افراد قرار نخواهند گرفت.

همچنین، به محض این که این پروژه عظیم به پایان برسد، مطالعه این کتیبه‌ها و گنجینه باستانی بسیار بسیار ساده‌تر خواهد شد. به علاوه گوگل قرار است برای هر عکس، ترجمه،‌ بیوگرافی و رونوشت هم تهیه کند. بنابراین لازم نیست یک کارشناس یا متخصص باشید تا از آن‌ها سر در بیاورید.