عصر IT

در مسابقه تلفن های هوشمند برنده واقعی کدام کمپانی است؟

طرفداران اپل، اچ تی سی، نوکیا و … هر کدام برای علایق خود دلایل و استدلال هایی دارند که البته برخی از این استدلالات ممکن است متعصبانه محسوب شود. اما به راستی چه کسی برنده این مسابقه است؟ کدام کمپانی در عرصه تولید موبایل های هوشمند حکمرانی می کند؟ پاسخ این سوال بسیار مشکل است…

وقتی ما فاکتورهای مختلف را در نظر بگیریم مطمئناً دید متفاوتی نسبت به آنها پیدا خواهیم کرد. ‎سایت Asymco مقایسه جالبی میان ۸ کمپانی مطرح در این عرصه انجام داده که دیدن آن خالی از لطف نیست.

smartphone-pairs1-Narenji.jpg‎‎در این نمودار که تغییرات ۳ سال اخیر را نشان می دهد می بینیم که سامسونگ سهم بازار را سریع تر از رقبا از آن خود ساخته ولی در عین حال نرخ رشد سود این شرکت کاهش یافته است. در مقابل اپل با نرخ رشد خوبی سهم بازار را به دست می آورد و ضمناً سودش هم از همه بیشتر است. اگر نگاهی به بازار iPhone در طی این سالها بیندازیم این موضوع کاملاً مشهود است  
مقایسه نمودارهای این ۸ کمپانی را در زیر مشاهده می کنید.

smartphone-pairs2-Narenji.jpg

‎طبق این نمودار Apple در نبرد با Nokia پیروز شده در همین حال کمپانی RIM بر SonyEricsson و Samsung بر Motorola فائق آمده اند. HTC نیز همین کار را با LG کرده است. ‎با نگاهی به دو نمودار زیر این وضعیت بسیار واضح تر نشان داده شده است.

smartphone-pairs3-Narenji.jpg

‎همانطور که در شکل می بینید نمودار به چهار وضعیت تقسیم شده که هر کدام با برچسب خاصی مشخص شده اند. این چهار وضعیت به شرح زیرند:  
Dominant: نرخ رشد سود و سهم بازار بالا  
Star: نرخ رشد سود بالا و سهم بازار پایین  
Fading: نرخ رشد سود پایین و سهم بازار بالا  
Marginal: نرخ رشد سود و سهم بازار پایین  
 
‎در مقایسه سالهای ۲۰۰۷ و ۲۰۱۰ تغییر وضعیت این هشت کمپانی بسیار جالب توجه است. در حالی که Nokia از وضعیت Dominant به Fading سقوط کرده، صعود Apple از Marginal به Star را شاهد هستیم. شش کمپانی دیگر به نسبت این دو کمپانی تغییرات محسوسی نداشته اند.  
 
‎همانطور که می بینید Apple در سال ۲۰۱۰ در وضعیت Star قرار گرفته که همچنان تا حکمرانی این عرصه (وضعیت Dominant) راه درازی در پیش دارد.  
 
‎بر خلاف عرصه کامپیوتر که مایکروسافت همچنان در وضعیت امپراطوری است، در دنیای تلفن های هوشمند هنوز هیچ یک از شرکت ها نتوانسته اند حکمرانی بر این عرصه را در دست بگیرند. البته Apple در حال حاضر در موقعیتی بسیار عالی برای دریافت این مقام قرار دارد ولی بازی همچنان ادامه دارد و کسی از آینده خبر ندارد.

گیزمودو